top of page

W poszukiwaniu zająca i kuropatwy

Ministerstwo Środowiska bije na alarm – w Polsce żyje coraz mniej zajęcy i kuropatw! Jedyny sposób na ratunek i odbudowanie ich populacji to zakaz polowań na te zwierzęta obowiązujący przez cały rok. Minister Środowiska przygotował w tej sprawie rozporządzenie.

 

Jak wskazują przyrodnicy, w 2010 r. w Polsce było dwukrotnie mniej zajęcy niż w 1991 roku, a kuropatw 2,5 raza mniej! Według nich tak drastyczny spadek spowodowany jest głównie nieodwracalnymi zmianami w środowisku, w którym żyją te zwierzęta. Zającom i kuropatwom zagrażają zarówno rozwój rolnictwa wielkoobszarowego, jak i drapieżniki, m.in. lisy, ale też jenoty, a nawet borsuki czy ptaki drapieżne, szczególnie młodym osobnikom.

Projekt rozporządzenia trafi wkrótce do konsultacji społecznych i międzyresortowych. Zagwarantuje on zającom i kuropatwom pełną ochronę. Wprowadzenie moratorium dałoby im status zwierząt łownych objętych ochroną cały rok. Dzięki temu możliwy będzie ratunek dla tych gatunków i stopniowy wzrost liczebności ich populacji.

Zające i kuropatwy to tradycyjni mieszkańcy polskich łąk i lasów. Przyrodnicy biją na alarm i ostrzegają, że oba te gatunki mogą już niedługo zniknąć z naszego krajobrazu. Dlatego musimy podjąć zdecydowane działania i zakazać polowań na zające i kuropatwy – powiedział Minister Andrzej Kraszewski uzasadniając inicjatywę.

Dotychczas podejmowane działania, polegające m.in. na próbach ograniczenia liczebności populacji lisa, co doprowadziłoby do zwiększenia liczebności zajęcy i kuropatw, nie przyniosły spodziewanych rezultatów. Kiedy zającom i kuropatwom grozi całkowite zniknięcie z polskich lasów i łąk, ich śmiertelny wróg: lis, ma się coraz lepiej. Liczebność tego gatunku regularnie wzrasta. Zgodnie z rocznikiem statystycznym GUS „Leśnictwo 2008” liczebność populacji lisów w Polsce w 2000 r. wynosiła 145 tys. szt., a w 2008 r. ich liczba wzrosła już do 209 tys. szt. Do takiego stanu rzeczy przyczyniło się m.in. masowe zwalczanie wścieklizny, które spowodowało prawdziwą eksplozję liczebności tego gatunku.

Nowe rozporządzenie zmieniłoby obowiązujące na mocy rozporządzenia Ministra Środowiska z 16 marca 2005 r. w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne (Dz. U. Nr 48, poz. 459 i Nr 163, poz. 1303) przepisy o dozwolonym polowaniu na zające i kuropatwy.W Polsce jest 31 gatunków zwierząt łownych. Moratorium na polowania obowiązuje w odniesieniu do łosia.

Od RGOP-Ełk

Tu własnie apelujemy do mysliwych i kół łowieckich: "Orla jucha", "RYŚ","ŁOŚ" a także okolicznych jak:

Wojskowe Koło Łowieckie Nr 160 TROP w Bemowie Piskim czy "LAS","PONOWA"o wybudowanie "posypów dla bażantów i kuropatw"w okresie zimowym. Co prawda zimy nie sa już takie ciężkie ale można na podtawie gromadzących się tam zwierząt ustalić wielkość populacji.

KJolejną bolączką jest także (tu apel do myśliwych) zredukowanie populacji lisa w miejscach i nie tylko,występowania wyspowego kuraków.

Problemem jest również lokalne panoszenie .się wrony siwej oraz kruków (w nadmiarze...niszczycieli młodych zajęcy czy gniazd ptasich i ich lęgów) które objęte są dyrektywą ptasią (DYREKTYWA RADY 79/409/EWG z dnia 2 kwietnia 1979 roku w sprawie ochrony dzikich ptaków (ze zmianami).

Najlepiej jak przyroda rządzi się sama w/g swoich praw ale tu zagrożone były by interesy ludzkie.

 

Będziemy starali się upubliczniać akcje z zaprzyjaźnionych kół łowieckich poprawiające ogólną sytuację zwierząt i ptaków nie koniecznie tylko tych łownych na naszej stronie.
Ważnym elementem ochrony kurakowatych,bekasowatych i innych ptaków łownych jest po prostu długofalowe  zaniechanie odstrzałów których na szczęście jest i tak stosunkowo nie wiele.

Apelować i współpracować będziemy z Nadleśnictwami i lokalnymi Leśniczymi o czynne przyłączenie się do akcji w celu jak najlepszej współpracy.

 

red.S. Haraburda.

Celowo zamieściłem link do starszej polskiej dyrektywy z uwagi na niejasność tej nowej 2009/147/WE z 30 listopada 2009 w sprawie ochrony dzikiego ptactwa z przyczyn nie jasności w niej zawartych.

link:

http://www.rp.pl/artykul/85950-Bezposredni-skutek-dyrektywy--mit-czy-rzeczywistosc.html

Prześlij nam swoje zgłoszenie obserwacji kuropatw czy zajęcy.

 

Ustalając miejsca ich przebywania mamy szansę ochrony i utrzymanie ich populacji przez odstrzał drapieżników. Dodatkowo robiąc im tzw. "posypy dla kuraków" jako zimowe zabezpieczenie w przypadku głodowania.

 

Zgłoszenia kierujcie na adres:

rgop.elk@interia.pl

bottom of page