top of page

Projekty i działania

Akcje zaplanowane

Projekt 1. Czatownie dla drapoli

Wielu z Was czesto obserwuje szybujace wysoko ptaki. Kształty dzioba i skrzydeł a  także  ubarwienie  wskazują na przedstawicieli z rodziny drapieżnych. Trudno w kilku słowach opisać jak ważną rolę pełnią w środowisku.Przede wszystkim regulują  stan populacji ptaków i  gryzoni. Czesto jeżdżąc po bezdrożach i po areałach pól uprawnych  daje się zauważać brak jakichkolwiek drzew czy słupów ,na ktorych mogły by zasiadać  ptaki drapieżne bądź sowy. Człowiek wyeliminował wszystko co jest potrzebne ptakom...

Remizy śródpolne zostały wykarczowane.Wszelkie zagłębienia terenu są zasypane a mogłyby służyc jako wodopój lub być urozmaiceniem terenu , aby  ptak mógł chociaż na chwilkę przysiąść.

Monolityczne hektary nastawione na kasę. Tu nie ma miejsca na

 drzewko czy krzaczek a to wielki błąd.

Rozmnażają się tu niezliczone ilości myszy,nornic. Nie mając naturalnych wrogów lęgną się w tysiącach. Obserwowałem nieraz takie pola rozorane mysimi norami i piachem wysypywanych przy ich budowie.Ciekawostką były stada czapli siwych,które nie znajdując naturalnych niecek wodnych z rybostanem żerowały właśnie na takich polach. Jak widać przyroda radzi sobie jeszcze w takich sytuacjach.

W zamyśle jest ustawienie słupów (czatowni) w miejscach,które nie kolidowałyby z interesami rolników oczywiście przy uprzednim poinformowaniu właścicieli gruntów.

Zaprosilibysmy ich do projektu i przedstawili walory takich przedsięwzięć...

Człowiek nie lubi jak mu sie włazi z butami,ale argumenty mówą same za siebie.

Wierzę, że projekt zyskałby przychylność gospodarzy pól. My tymczasem ułatwilibyśmy życie myszołowom i sowom aktualnie  wystepujących w danym regionie.

Czatownie
Project 2. Dokarmianie ptaków zimą.
 
Tu raczej nie trzeba podpowiadać.
Każdy wie ... chyba o co chodzi?
Należy w tym być systematycznym i robić to aż do nadejścia dni wiosny.
Bez różnicy czy chodzi o kaczki,łabedzie czy drobnicę ptasią typu sikorki,dzwonce,zięby,rudziki i mazurki oraz wróbelki.
Program dla zaawansowanych:leśników,mysliwych to posypy dla bazantów i kuropatw.

 

Posyp dla kuropatw.
Polecany kanał na You Tube
Ptasia strefa
Kuba Typiak Specjalista ornitolog, pracujący w Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk. Od lat prowadzi wykłady dla miłośników ptaków w każdym wieku. W szczególności wyjaśnia jak w bezpieczny sposób pomagać tym niezwykłym zwierzętom, aby niechcący nie wyrządzić im krzywdy.
Dokarmianie
Project 3. Budki lęgowe dla ptaków.
 

Ogólne informacje o budkach lęgowych:

Budki lęgowe po raz pierwszy zostały zastosowane przez Hans Freiherr von Berlepsch na początku XIX wieku. Na początku XX wieku prof. Jan Sokołowski rozpropagował i zaprojektował wiele modeli skrzynek lęgowych dla ptaków. Należy jednak pamiętać, że budki lęgowe nie zastąpią naturalnych dziupli lęgowych. Są one jednak koniecznością w miejscach, gdzie nie ma naturalnych dziupli lub ich ilość jest niewystarczająca.

Prof. Jan Sokołowski opracował kilka podstawowych typów budek lęgowych zaprojektowanych dla poszczególnych gatunków ptaków. Modele te ogólnie się przyjęły i stały się bardzo powszechne ze względu na ich prostotę i uniwersalność.

Link:

http://www.bmpankowscy.pl/index.php?go=budki_legowe

fot.Robert Witkowski

Projekty budek: " A/A1"           "B"

Budki

Budowa sztucznych wysp dla mew i rybitw.

Wspólnie z PTOP (Sebastianem Menderskim)pragniemy kontynuować i realizować program ochrony siedlisk rybitw i mew.
Temat jest w trakcie omawiania ewentualnych możliwości ratowania wyspy na jez.Woszczelskim przed ludnością lokalną oraz zbyt wczesnemu wypasowi bydła które tratuje resztki niegdyś licznej kolonni rybitw i sieweczki rzecznej.
Całe jezioro wraz z otuliną jest objęte porgramem Natura 2000 Jezioro Woszczelskie (PLH280034).
Do ciekawostek ptasich zaliczyć można spore stada batalioów w ich wiosennej i jesiennej wędrówce,jak również łabędzi krzykliwych (42szt.grudniu 2015)  rokrocznie odwiedzających ten zakątek z początkami zimy.
Szablodzioby,biegusy zmienne,liczone w setkach czajki i za sprawą wypłyconej części jeziora całą masę ptaków siewkowatych: kwokacze,krwawodzioby,kulikiwielkie,rycyki,brodźce śniade,czaple siwe,białe jak również kilka gat. kaczek,łysek oraz gęsi gęgawy.
Miejmy nadzieję że uda się zachować tę odrobinęnatury dla jej wyłączności.
Wkrótce poinformujemy Was o wynikach i projekcie.
Budowa wysp

Bieliki w okolicach Ełku.

Fotopułapka którą zostawiliśmy na jeziorze zrejestrowała takie oto wydarzenie.

Chyba wszystkie bieliki z okolicy przybyły na posiłek.

Szacowaliśmy że występują u nas maksymalnie 2 pary bielików do tego doliczając po jednym młodocianym to wynik wynosi 6.

Jakież zdziwienie było kiedy po sprawdzeniu materiału okazało się że jest ich aż dziewięć !!!

Bieliki
bottom of page